SEO (Search Engine Optimization) ve SEM (Search Engine Marketing), sayısal pazarlama dünyasında sık sık kullanılan dü konsept. Fakat bu dü konsept konuya bilge olmayanlar açısından birbirine karıştırılabiliyor.

Özellikle online allıkışmutaş firmaları ve internetten satış fail e-kâr siteleri bağırsakin eleştiri olan bu dü konsept, yeni kitlelere ulaşabilmek ve pazarda öne çıkabilmek hesabına önemlidir. Her dü konsept da web sitelerinin taharri motorlarındaki görünürlüğünü pozitifrmaya yardımcı olabilir, ancak aralarında çeşitli farklar bulunur.

Bu nedenle bu makaslamakmızda vakit vakit birbirine karıştırılabilen SEO ve SEM arasındaki farkları anlatacağız. Öncelikle SEM teriminı azıcık henüz heveslialım ve beraber inceleyelim.

SEM: Arama Motoru Pazarlaması

SEM (Search Engine Marketing) evet da Türki olarak Arama Motoru Pazarlaması, markaların taharri motorları üzerinde henüz görünür ve henüz ulaşılabilir olması bağırsakin yapılan çallıkışmalara denir.

Arama motoru reklamcılığı olarak da tanımlanan SEM, taharri motorlarında ücretli reklam alımı gerçekleştirilerek web sitelerinde gidiş geliş peşışı medarımaişetlemlerinin hepsine denir. En pop ve pıtrak kullanılan SEM aracı ise Google Ads’dir.

Bellik bilinirliğini ve bellik değerini pozitifrmaya yönelik bir çallıkışma olan SEM, alıcı kitlesini yükseltmek açısından da az çok önemlidir. Ayrıca SEM çallıkışmaları ile trafiğinizi entelekt arttırma şansı yakalayabilirsiniz.

Arama Motoru Optimizasyonu olarak da bilindik SEO çallıkışmaları ise SEM’in aksine ücretsiz çallıkışmalardır. SEM makul bir bütçe bağırsakin maruz reklamları kapsarken SEO çallıkışmaları makul anahtar kelimelerde sözıcı bir yükseliş elde etmek bağırsakin yapılan çallıkışmalardır. Elkızı, bu karşılaştırmayı azıcık henüz heveslialım.

SEM ile SEO Arasındaki Farklar

Öncelikli olarak SEO ve SEM çallıkışmaları arasındaki başkalık; fevkda da belirttiğimiz üzere SEM’in belli bir ücret karşılığında, SEO’nun ise bağırsakerik üretim maliyetleri hariç ücretsiz şekilde mimarilabilmesidir. Kısaca SEO bağırsakin en özellikle içeriği üretirken harcanan maliyet haricinde performans göstermesi bağırsakin yeni bir ödeme mimarilmaz.

Bunun haricinde bir önemli başkalık da hızdır. SEM çallıkışmalarında sonucu henüz hızlı şekilde elde edersiniz ve trafiğinizi kısa müddet içerisinde pozitifrabilirsiniz. Bunun aksine SEO çallıkışmaları ise uzun soluklu çallıkışmalardır. SEO çallıkışmaları yaparken uzun vadeli şekilde düşünmeli ve sitenizdeki iyileştirmeleri etap etap yapmalkaloriız.

Bu dü sayısal pazarlama konseptı arasındaki bir sair önemli başkalık da doğallıktır. SEM çallıkışmaları ücretli reklam çallıkışmaları olduğu bağırsakin doğallığa odaklanmaz, hızlı sonuç almaya odaklanır. Fakat SEO çallıkışmalarında bu keyfiyet değişikdır. SEO çallıkışmaları henüz saf uygulamaları kapsar ve sitenize henüz organik bir gidiş geliş temizışı sağlar.

Bu dü konsept, bağırsakerik bakımından da farklılık gösterir. SEO çallıkışmalarındaki bağırsakerikler kullanıcı deneyimini pozitifrmaya ve kullanıcıların Google sorgularını vermeye yöneliktir. Kısaca henüz çok kullanıcı faydasına odaklıdır. SEM çallıkışmalarında ise uğur henüz ticari olduğu bağırsakin bağırsakerikler SEO çallıkışmalarındaki kabilinden olmayabilir.

Fakat bu kabul etmek bileğildir ki SEM bağırsakerikleri kalitesizdir. Sadece dü konsept arasındaki bağırsakerik konseptleri ve odaklar değişikdır. Ayrıca belirtmekte yarar var: Bu dü kavramdan biri diğerinden henüz kazançlı evet da henüz üstün bileğildir. Markaların pazarlama stratejilerine ve gereksinimlerine bakılırsa ikisinden bile faydalanılabilir.
Tasarmızın burada sonuna geliyoruz, ancak okumaya devam etmek istiyorsanız Pandemi Sürecinde Mütebeddil Müstehlik Davranışları: Sayısal Transformasyonün Yükselişi makaslamakmıza geçebilirsiniz.

https://tilkiseo.com/