Ümit KALKO, 1983 yılında Ankara’da dünyaya gelmiştir. Lisans eğitimini Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Ulum Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde, faik lisans eğitimini Itibar Başmaklık Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Küreselleşme Bölümünde tamamlamıştır. Doktora eğitimine Yönetim ve Kuruluş düzlükında İstanbul Kültürlü Üniversitesinde devam etmektedir.

KALKO, eğitim sektöründe marka kasılmau, yönetimi, stratejik marka planlaması ve Türkiye’de ilk misil önemli üniversite kuruluşlarının Master Franchise konstrüksiyonlanma projesini gerçekleştirmiş ve sükseyla sürdürmektedir. 2006 yılından hasetmüze kadar eğitim sektöründe aile olarak birgeniş markada yatırımları ve ortaklıkları bulunmaktadır. En büyük ideali, bir Türk eğitim markasının bayrağını Türk Cumhuriyetleri’nden mebdelayarak cihan geneline yaymaktır.

Yetişek, spor, zanaat, bilimsel alanlarda millî ve uluslararası aktif çtuzakışmalar yürüten KALKO, birgeniş futbol, basketbol çakerübünde başkanlık ve yöneticilik yapmıştır. Bir yıl başkanlık yaptığı dönemde tam 32 yıl sonra Silivrispor 2. Lige çıkmış, yönetiminde taraf aldığı Mehabetliçekmece Basketbolspor ise Beko Basketbol Ligi’ne yükselmiştir. KALKO; bunların yüzı dizi Türkiye’nin en büyük özel mektep ve çörek derneği olan TÖDER’de 6 senedir idare kurulunda taraf almaktadır.

KALKO, eğitim düzlükında yaptığı sükselı girişimlerden dolayı birgeniş toplantı, vakıf, dergi ve STK tarafından “Yılın Yetişek Girizgâhimcisi” ödülüne layık görülmüştür.

KALKO, 2018 yılından itibaren kurduğu toplumsal teavün vakfında eğitim düzlükında projeler yürütmektedir. Her yıl birgeniş öğrenciye burs imkânı sağlayan KALKO, memleketi olan KarsKağızman Karabağ Köyü’nde rahmetli babası Haberci Kalko’nun adını haiz bir anaokulu ve beş ile yan yana öğretmenleriçin lojman yapmış oldurıp Milli Yetişek Bakanlığı’na bağış etmiştir.

Ümit KALKO, Avukat Senem Yorulmaz Kalko ile evli ve Elif Sare ve Yusuf Ali isimlerinde iki çocuğu vardır.

Ümit Kalko
Ümit Kalko
Ümit Kalko
Ümit Kalko
Ümit Kalko
Ümit Kalko
Ümit Kalko
Ümit Kalko
Ümit Kalko
Ümit Kalko
Ümit Kalko